10 filmes adaptáció John le Carré írótól, aki megújította a kémfilm műfaját

A nemrég elhunyt John le Carré vitathatatlanul a kémthrillerek királya, könyveinek adaptációival hatással volt a kémfilmek műfajára is. A kém, aki bejött a hidegről filmes feldolgozása megváltoztatta a zsánert, a kémek elképzelt hazafias és hedonista életvitelét, mozgóképes nimbuszát lerángatta a földre. Az alábbi tíz filmes adaptációval emlékezünk meg az író zsenialitásáról.

A kém, aki a hidegből jött (1965)

Az író harmadik könyve, A kém, aki bejött a hidegről elhozta számára a népszerűséget: egyrészt otthagyta a hírszerzést, hogy végre az írásnak szentelhesse az életét, másrészt Oscar-jelölt film készült a történetéből Richard Burtonnel a címszerepben. A ’60-as években Európa odavolt a kémfilm műfajáért. Le Carré története, amelyben azért kompromittálnak egy ügynököt, hogy csalétekként használhassák föl, megreformálta a zsánert: a kémkedés világának rideg és sivár ábrázolása teljesen új volt a nagyérdemű számára. A kémre, aki bejött a hidegről otthon sem várt egy szikrányi melegség sem – a patriotizmus feláldozásra került a pragmatizmus oltárán.

Smiley népe (1982)

A nyugalmazott brit kémfőnök elkeseredett sakkjátszmában feszül neki orosz ellenfelének, Karlának: táblájukon a figurák mindkét oldalon hús-vér emberek. Nem Gary Oldman volt az első, aki le Carré klasszikus figuráját, George Smiley-t eljátszotta, és a Csillagok háborúja Obi-wan Kenobija, Alec Guinness is csak a harmadik a sorban. Mégis Guinness volt az, akinek az alakítása annyira lenyűgözte le Carré-t, hogy a későbbi könyveiben róla mintázta George Smiley figuráját. Guinness két BBC sorozatban is Smiley szódásszifon szemüvege mögé bújhatott: a Suszter, szabó, baka, kémből készült Az árulóban, és a Csapdából adaptált Smiley népében. Guinness mindkétszer elnyerte érte a Brit Filmakadémia legjobb színészének járó díját. A Smiley népe előtt érdemes a sorozat előzményét, Az árulót is megtekinteni.

Oroszország-ház (1990)

Van némi pikantériája, hogy az egykori James Bond, Sean Connery játssza a főszerepet le Carré Az orosz házból készült könyvének adaptációjában. A hidegháborús korszak egyik legnagyobb szabású akciójának kulcsfigurája egy civil, egy magánkiadó, akinek szigorúan titkos szovjet katonai információk kerülnek a birtokába. A kiszivárogtató pedig maga Michelle Pfeiffer, így talán érthető, hogy Connery figurája miért esik szerelembe, amivel aztán veszélybe sodor mindent és mindenkit. Mégsem a szerelmi történet a lényeg (persze, kinek mi), hanem az enyhülés korszakában az ellenségkép megváltozása, ahogy a titkosszolgálatok elveszítik a lábuk alól a talajt. Az Oroszország-ház az első amerikai produkció volt, melynek jelentős részét a Szovjetunió területén, főleg Moszkvában és Leningrádban forgatták.

Konyveslogo

Szólj hozzá!