Kong: Koponya-sziget – Címszereplőhöz méltó, grandiózus látványvilág… és más semmi

Kong ezúttal a Koponya-szigeten tör, zúz, és tart rendet jó királyként, amíg a legkártékonyabb élősködő – naná, hogy az ember! – be nem pofátlankodik az életterébe!

Az új King Kong-film, mint a címe is mutatja, a Koponya-szigetre fókuszál, azaz arra a helyre, ahol Kong a király. Így nem a korábbi klasszikus King Kong-film sztoriját regélik el újfent nekünk az alkotók – azt hiszem, egy ilyenre a kutya sem lenne kíváncsi a Peter Jackson-féle változat után! -, hanem ezzel az új reboottal valóban más irányból próbálnak közelíteni a hatalmas majom eposzához. Nagyon persze nem erőltetik meg magukat! Nem a történet megreformálása a cél, hanem egy látványos kalandfilm létrehozása a blockbuster szabályai szerint: amíg bent ülsz a moziban, hasson a lehető legtöbb érzékszervedre, ám utána csupán annyi maradjon meg belőle, hogy tényleg qrva nagy volt ez a majom. S ebből a szempontból tényleg egy baromi szórakoztató produkciót sikerült összetákolni!

Ebben a filmben annyi főhajtás található más klasszikus produkciók felé, hogy csoda, ha az első ránézésre a ZZ Topból szalasztott Jordan Vogt-Roberts rendező és társaik nem kaptak gerincferdülést a forgatás során. A sztori ezúttal akkor kezdődik, amikor az amerikaiak feladják Vietnammal kapcsolatos terveiket, és kihátrálnak a háborúból (1973). Néhány szakasz katonát átvezényelnek egy titkos katonai projektbe: “turistákat” kell körbevezetniük egy isten háta mögötti, még feltérképezetlen csendes-óceáni szigeten, és vigyázni a civilek  biztonságára. Nyilvánvalóan nem fűlik hozzá a foguk, hogy a megérdemelt eltáv helyett tudósokat pátyolgassanak, de a parancs az parancs! Főleg ha a poszttraumás stresszben szenvedő parancsnokuk, Packard utasítja őket erre!

Így épp egy Apokalipszis most! előtt tisztelgő helikopteres rohammal vennék birtokukba a szigetet, ha a hely fura ura ki nem fejezné nehezményezését ebbéli elhatározásukkal kapcsolatban, s nem törölné le a vagány vigyorukkal együtt a “kávédarálóikat” is az ég kék hátteréről. Persze Packard, mivel a vietkongok nemrég alaposan elkenték a szája szélét, nem engedheti meg magának, hogy még nagyobb csorba essen a tekintélyén egy büdös majom miatt, így a szétszóródott csapata sorainak rendezése után úgy dönt, vadászni indul. A szigeten a világháború óta ott rekedt pilóta hiába bizonygatja, hogy Kong pusztulása végzetesen felborítaná a sziget ökoszisztémáját, az pusztán a túrát eredetileg vezető vadász, a csapat hivatalos fotósa és néhány geológus esetében nem talál süket fülekre. Mielőtt az emberek klikkekbe tömörülve belekezdenének a pusztításba, ki Kong oldalán, ki vele szemben, kénytelenek rádöbbenni, hogy a Természet Anya sokkal nagyobb (és bölcsebb) náluk, és a Titánok Csatáját hivatva előkészíteni ismét csak statiszta szerepet oszt ki számukra.

kong koponya sziget kritika1
Hogy-hogy min éltem a szigeten? Hát csontlevesen!

Kong hatalmasabb, mint valaha! De ha valaki azt gondolná, hogy a majomkirály méretei pusztán az alkotók megalomániáját tükrözik vissza, csalódniuk kell: Kong “nagyságára” választ a stáblista utáni jelenet nyújt. Bizony, a Warner Bros. szörnyuniverzuma tágul, s nem elégszik meg holmi bőregér vs. Kripton fia szintű, feledhetőre sikerült küzdelemmel, ide nagyobb, egyetemesebb méretű adok-kapok kell! S néhány év múlva talán sor is fog kerülni rá!

De ne siessünk annyira előre! Ha nincs is nagy sztorija a legújabb Kong-etapnak, látványfilmnek elsőrangú! Kapunk benne CGI-t dögivel, ugyanakkor autentikus helyszíneket is, bár nyilvánvalóan Oscar-díjas színésznőre itt semmi szükség, azért Brie Larsont szívesen elnézegetjük, még ha színészi kvalitásait nem nagyon kell hadrendbe állítania! Tom Hiddlestonnál hiteltelenebb “afrikai” vadásszal még az életben nem találkoztam a vásznon, de jól áll neki a puska mindkét vége, s ha most nem is partnernője kebleit stíröli, azért működik köztük a kémia! A “nagy öregek” lelkesen asszisztálnak: John Goodman kissé már törődött, de mit neki egy kis dzsungel, Samuel L. Jackson a legmegbízhatóbb “feka rosszfiú”, akire mindig lehet számítani, John C. Reilly Tesó-tusákon edződött humorával viszont nagy kakukktojás a mezőnyben! Tulajdonképpen a film hátulütője a humor fájó hiánya, a cecelégyként repkedő, gyorsan lecsapható, és később idézhető egysorosok, amelyeket Reilly-nak kellene improvizálnia, ám ez nem nagyon jön neki össze!

a51a2408.dng
"Melyik országból jössz te? Olyan országról még nem hallottam. Beszélnek ott angolul?"

Toby Kebbell egyre inkább Andy Serkis nyomdokaiba szegődik, legalábbis az animált karakterek terén, ugyanis Jack Chapman – talán Billy apjaként beazonosíthatóbb! – karaktere mellett ő formálja meg magát King Kongot is. Kebbell már rutinosan mozog a speckó felszerelésben az orra elé lógatott kamerával a zöld háttér előtt, hiszen A majmok bolygója folytatásában (Koba), a Warcraft-filmben (Durotan / Antonidas) és a Fantasztikus Négyesben (Dr. Doom) is animálták már a figuráját. Shea Whigham karakterét érdemes még kiemelni kihagyott ziccerként. Az életunt, mindenbe belefásult Cole-t Whigham nagyszerűen kelti életre, de minek? Kiaknázatlanul sikkad el a páfránylevelek között.

Jordan Vogt-Roberts rendező első nagyjátékfilmje, A nyár királyai után kapott akkora bizalmat, hogy egy megaprodukciót levezényelhessen. Érezhetően a látványra helyezte a hangsúlyt, viszont ezzel háttérbe szorította a figuráit, még tulajdonképpen magát King Kongot is. Az eredeti filmből visszaköszönő Koponya-sziget viszont kellemes ráncfelvarráson esett át Vogt-Roberts felügyelete alatt, ezt mindenképpen a direktor úr javára írhatjuk. A Kong: Koponya-sziget széria indításnak tulajdonképpen nem rossz, bár semmi igazán emlékezetessel nem szolgál. Legfeljebb tényleg csak annyival, hogy a grandiózus látványvilágához ezúttal méreteiben is felér a mellékszerepre kárhoztatott hatalmas majom.

Publikálva: filmtrailer.hu

Szólj hozzá!