Madagaszkár 3: Van mááásik

Az immár trilógiává bővülő Madagaszkár főhősei, Marty, a zebra, Alex, az oroszlán, Melman, a zsiráf és Gloria, a víziló a harmadik részben végre hazatalálnak New Yorkba, bár – szó szerint – tengernyi kalandon és poénon kell átevickélniük hozzá. Közben persze fél Európát felforgatják! A felejthetőbb afrikai kalandjaik után a folytatás klasszisokkal jobban sikerült, igazi családi szórakozást nyújt kicsiknek és nagyoknak. A sötét moziterem most cirkuszi sátorrá avanzsál, s a beálló várakozásteljes csendben kezdődhet a produkcióóó!

Némi fenntartással foglaltam helyet a mozi nézőterén, amelynek oka a cirkuszfóbiám – valószínűleg valami eltemetett gyermekkori emlék miatt, mindenesetre számomra a cirkusz egy letűnt kor szórakozásának tűnik (bár a Vizet az elefántnak megtekintése közben a cirkuszi környezet ellenére is jól szórakoztam). Aztán az új Madagaszkár alatt kénytelen voltam felülbírálni ellenérzéseimet, mi több, a filmbéli főattrakció hihetetlen katarzishoz juttatott: lúdbőrözős karral bámultam a csodát, amit a Dreamworks a vászonra álmodott.

madagaszkar 3 1

Az új rész frenetikus kritikai és közönségsikerének titka talán a forgatókönyv „vérfrissítésében” keresendő. Az író-rendező Eric Darnell mellé társíróként bekerült az Oscar-jelölt Noah Baumbach, akinek A fantasztikus Róka úr után ez a második animációs filmje, amit íróként jegyez. S bár a szkript ugyan nem találja fel a spanyolviaszt, mégis meglepően sok poént, geget és helyzetkomikumot tuszkoltak bele, melyeket a rendkívül szerethető figurák karakteres jellemvonásaira és a cirkuszi környezet tálcán nyújtotta jellegzetességeire építettek fel. Nem beszélve még a rengeteg, a családi szórakozás keretein belül elsősorban a felnőtteknek szóló kikacsintásról, például egyik személyes kedvencemről, a mai legnépszerűbb cirkuszi formációnak, a Cirque du Soleilnek szóló fricskáról („…és ezek a kanadai franciák száműzték az állatokat a cirkuszból”). Ugyanakkor ott a tiszteletadás is, hiszen a film leglátványosabb jelenete, a cirkuszi főattrakció valójában ezen „kanadai franciák” műsorára hasonlít, csak állati köntösben. A katarzist nyújtó, jelentős adrenalin lökettel járó műsorszám tökéletes képi és zenei egyensúlyban áll, a kiválasztott szám pedig Katy Perry Firework-je (igen, ehhez a számhoz forgatott Magyarországon videóklippet az énekesnő).

Az új rész több új karaktert is bemutat, közülük a legjobban eltalált a „gonoszé”, Chantel DuBois kapitányé. A szadista vénkisasszonyra hasonlító figura igazán nehezen lerázható „rosszlány” lett, amint azt a film eleji, rendkívül akciódúsra sikerült Monte Carlo-i menekülés támaszt alá, amiben ráadásul több akcióklasszikus kifigurázását is felfedeztem. Vadászkutyákat megszégyentő szaglása – melyet kitűnően érzékeltettek a film alkotói! – révén DuBois mindig csak egy lépéssel lemaradva halad hőseink nyomában, s ez a csendőrruhába bújt Edit Piaf lankadatlanul tör végső célja, egy „lájonsz” trófeája felé.

madagascar 3: europeÕs most wanted

Igen jól eltalált lett a többi karakter is: Vitaly, a gyűrűfóbiás tajgai tigris („Bolsevik!”) vagy Gia, az Alex szívét megdobogtató trapézhercegnő leopárd. Egyedül talán Stefano-t, az alacsony IQ-val bíró fókát találtam idegesítőnek, de őmiatta kárpótoltak a Horváth Charlie-hangú palotapincsik. Természetesen ismét vászonra kerültek – mondhatnánk, nélkülük már nincs Madagaszkár – szeretett pingvinjeink a két majommal, bár inkább a film első etapjában kerülnek rivaldafénybe, viszont kegyetlenül nagy poént kapott a mi imádott makikirályunk, Julian – respekt a készítőknek a maciszerelemért!

A négy állatkerti szökevényünk hozza a jól megszokott formáját, viccesek, humorosak, esendők, és annyira jó nézni őket, hogy belesajdul a néző szíve. Azt hiszem, mindenkinek megvan közülük a maga kedvence. Az enyém egyértelműen a hipochonder zsiráf, Melman. A film eredeti és magyar szinkronhangjai sem változtak: Marty-nak, a zsiráfnak Chris Rock ad hangot, magyar keresztségben Molnár Levente, Alex, az oroszlán hangja Ben Stiller alias Zámbori Soma, Melman, a zsiráf a Jóbarátok Ross-aként, azaz David Schwimmerként, magyarul Seder Gáborként szólal meg, míg Gloriának, a vízilónak Will Smith neje, a nagyszerű Jada Pinkett szolgáltat hangot, nálunk pedig a nem kevésbé nagyszerű Liptai Claudia. Talán érdemes még Julien király hangját megjegyezni, Sacha Baron Cohen-t legutóbb A diktátorban láthattuk, a Madagaszkárban Galbenisz Tomaszt hallhatjuk örökös magyar hangként, azonban most elmarad a klasszikus Riszálom úgyis, úgyis magyar dalátirat, pedig a szám felcsendül, meglepő módon azonban csak eredeti nyelven. Mindenesetre elmondható, hogy a Madagaszkár magyar szinkronja a legjobbak között található, de eredeti nyelven is megtekinthető a mozikban.

madagaszkar 3 4

Madagaszkár 3. része tökéletes családi szórakozást nyújt, remek poénokkal, nagy meglepetéseket nem tartogató, de azért korrekt sztorival, természetesen a levonható kötelező tanulsággal, és sok-sok nevetéssel. A film 3D-je tökéletes, a térérzékelés mellett gyakran nyúlik ki ez-az a vászonról, többségében Melman hosszú nyaka, ami a kicsiknek maradandó szórakozást nyújt, úgyhogy érdemes kicsengetni a borsosabb felárt a 3D-ért, ha megtehetjük. A cirkusz, amint látjuk, örök, és úgy látszik, sosem unjuk meg a sátorponyva alatti szórakozást, a menazséria, a cirkuszi állatsereglet pedig mindig készen áll, hogy lefőzze az embert… ezt neked, du soleil!

Publikálva: filmtrailer.hu, 2012.06.17

Szólj hozzá!