Mozipótló filmnapok: 6+1 film, amit ajánlunk figyelmedbe, mikor kinyitnak a mozik

A múlt héten újra megrendezésre került a X. Mozinet Filmnapok, igaz, a pandémiának köszönhetően most is csak az online térben, ahol a Budapesti Távmozi felületén jobbnál jobb filmeket tekinthetett meg a nagyérdemű. A bemutatásra kerülő produkciókból kiderül, hogy mit jelent felnőni, és hogyan lehet embernek maradni a mai társadalomban, és a hajdanvolt totalitárius rezsimek árnyékában.

A Mozinet Filmnapokon 6+1 olyan film került bemutatásra, amelyeket mindenképpen érdemes pótolni, ha a járványintézkedések végre lehetővé teszik a mozik újranyitását. A filmeket követően témába vágó beszélgetéseknek lehettek tanúi az online nézők: filmrendezővel, szakpszichológussal, gyászkísérővel, Oroszország-szakértővel és influenszerekkel beszélgettek a neves újságírók. A Mozinet ezzel a 7 filmmel igyekezett a minőségi mozgókép iránti éhségünket a koronavírus-járvány közepén is egy kicsit enyhíteni. Lássuk, mi került felszolgálásra!

Gunda

gunda plakat 232x335

A Gunda az embertelen mindennapok filmje. Fekete-fehér portréja egy anyakocának, aki látszólagos idillben él egy távoli tanyán. A képernyőnkön kitárulkozó élet, ahogy normális tempóra vált, a mi felfokozott életritmusunkkal úgy érzékeljük, mintha a falnak rohannánk. Az idő itt ólomlábakon jár. Nem sietünk sehova. Isten hozott a természetben! A Gunda főhősei a tányérunk feldolgozott húskészítményei. Ételeink alkotórészei, az élelmiszeripari folyamatok bázisai. Állatok, amelyekre nem szoktunk másként gondolni, csak tárgyiasítva. Ebben a filmben azonban csoda történik: a tárgyak lelket kapnak.

Az anyakoca és malacai álmos mindennapjaiba a végén belerondít az ember. A befejezés fájdalmas és tragikus. Az anyakoca reakciója, hiába van ösztönökből összegyúrva, érző lényt feltételez:

percekig hiába keres és kutat, értetlen, összetört, pánikol éppúgy, ahogy mi tennénk, ha eltűnnének a gyerekeink. A disznó okos állat. A vég, legyen bármilyen embertelen, belesimul a mindennapokba. Vajon hányszor történt ez már meg? És hányszor fog még ugyanilyen kétségbeesetten lezajlani? Ezúttal nincs hiba a valóság mátrixában!

Viktor Koszakovszkij filmjében az állatok megkövetelik a figyelmedet. Megérdemlik. Állítólag te is okos vagy. Úgyhogy ne csak nézd, lásd is őket! Ne csak ételként, ami táplál. Ne csak eszközként, ami támogat.  Ne szőrmeként vagy tollként, ami a testedet befedve megvéd. Hanem a természet részeként. Aminek egykor, ember, te is a része voltál!

Sarlatán

sarlatan plakat 232x335

Ha a szem a lélek tükre, akkor a testé a vizelet. Azt hiszem, Jan Mikolásek természetgyógyász és gyógynövényspecialista értene leginkább egyet velem, akinek ellentmondásos életéről az Oscar-jelölt Agnieszka Holland rendezőnő készített játékfilmet. Mikolásek nem volt orvos, de szinte tévedhetetlenül diagnosztizált a vizelet alapján, és gyógynövényes kúráitól milliók lettek jobban. A „füvesembernek” szenvedélye volt a gyógyítás, épp ezért teljesen mindegy volt számára, ki volt hatalmon: ugyanúgy kiszolgálta a nácikat, ahogy később a kommunistákat is. Ez persze sokak szemét szúrta, ahogy meggazdagodása, és az asszisztensével való tiltott kapcsolata is.

Holland nem farag szentet Mikolásekből: felvillantja a gyógyító nyugtalanító jellemvonásait, az önzést és az arroganciát. 

Kíméletlenül képes eltaposni másokat, hogy megszerezze, amit akar: a gyógyítás lehetőségét, az embert, akit szeret és a komfortos életet. Ebben a sorrendben. Ugyanakkor Mikolásek (bal)sorsa egyben valamennyi tehetséges emberé is a rendszerváltó rezsimek árnyékában. A Sarlatán életrajz, történelmi tabló és egy önfeláldozó szerelem elhallgatott története. Ahol a vizeletben tükrőződő arc elől nincs menekvés.

Wendy

wendy plakat 226x335

Valami elfeledett vonatállomáson áll egy kis kifőzde, ahol csonka családjával él történetünk címszereplője. Wendy megfogadja, hogy sosem nő fel, nem kér a felnőttek kiábrándító világából. Két fivérével az egyik éjszaka elszöknek: felszállnak egy arra tartó tehervonatra, ahol találkoznak a velük egykorú, vad és zabolátlan Peterrel. A fiú elvezeti újdonsült barátait egy varázslatos szigetre, ahol belekóstolhatnak a határtalan szabadság érzésébe. A szigetnek azonban van egy másik oldala is, ahol az önmagukról megfeledkezett gyerekek örökre kihullanak a gyerekkor bűvös öleléséből.

Sokat kellett várnunk A messzi dél vadjai író-rendezőjének, az Oscar-jelölt Benh Zeitlinnek következő filmjére, de nem csalódtunk benne. A Wendy a klasszikus Pán Péter-történet földre rángatott verziója, amelyet ezúttal Wendy nézőpontjából követhetünk nyomon. A Wendy 

a klasszikus Pán Péter-történet földre rángatott verziója, amelyet ezúttal Wendy nézőpontjából követhetünk nyomon. A kislány, bár kezdetben eltökélt amellett, hogy nem akar felnőni, seholszigeti tapasztalatai töprengésre késztetik. Vívódása és szívvel-lélekkel megélt szeleburdisága e történet gyöngyszemei. A Wendy ennek ellenére sem gyerekfilm. Inkább arra keresi a választ, hogy mi az, amit hátra hagyunk a gyerekkorban, és ami után a nosztalgia fájón-szép cókmókjába bugyolálva egészen halálunkig hiába epekedünk? Az egész élet, minden egyes állomásával, egy hatalmas kaland, és Zeitlin a Nagy halba oltott mágikus realizmusával ezt most gyönyörűen megmutatja.

Amíg tart a nyár

babyteeth plakat 233x335

Mit tehet az ember, ha a lánya egy drogfüggő sráccal állít haza? Mit mondhat neki, ha kétséges, hogy megéli a következő évszak végét? Az Amíg tart a nyár Milla zsákutcába torkolló felnövéstörténete, egy lányé, aki indulatosan és kétségbeesetten próbálja habzsolni az élet utolsó morzsáit, először és utoljára megtapasztalni a szerelem édes-keserűségét, még egy picit élni, mielőtt életigenlő száguldását örökre megállítja a halál téglafala.

Milla szülei képtelenek megbirkózni a helyzettel, képtelenek belenyugodni az elkerülhetetlenbe, ahogy képtelenek szembenézni is vele. Diszfunkcionálissá érett családjuk mázas felszíne alatt éppoly szédítő táncot járnak a függőséggel, mint az általuk lesajnált Moses. Shannon Murphy filmje mégsem a halálról, hanem az életről szól.

Az el nem mondott érzésekről, a le nem játszott csatákról, a felnőtté nem válásról. Az ittről és a mostról, amíg tart ez veszettül rövid, élethosszig nyúló nyár.

Igenyes Ferfi Logo

Szólj hozzá!