A Bourne hagyaték: Bournetalanul

Jason Bourne a franchise harmadik részében felfedte a múltját övező titkokat, és a világ elé tárta a történetét. Bár Bourne eltűnt, az élet azonban nem áll meg: az ügynökség veszett tisztogatásba kezd. Eltakarítanak mindent és mindenkit, ami és aki kapcsolatba hozható a Bourne által lefülelt projektekkel, hogy megóvják… mit is? Mint kiderül, a trilógia a hatalmas kirakó csupán apró részletét fedte fel. Érdeklik a részletek? Sajnálom, a többi szigorúan bizalmas! Megfelelő szintű hozzáféréssel rendelkezik? Görgessen tovább!

Szokás mondani, hogy nincs pótolhatatlan ember, de a filmes szakmára ez azért nem teljesen igaz. Jason Bourne karaktere immár végérvényesen összenőtt Matt Damon színésszel, aki az első három Bourne-filmmel, A Bourne rejtéllyelA Bourne csapdával és A Bourne ultimátummal lefektette a figura alapjait, kiváló színészi játékkal árnyalva az amnéziás szuperügynök alakját. Felismerték ezt a producerek is, amikor Damon a korábbi részek rendezőjével, Paul Greengrass-szel kihátrált a tervbe vett új Bourne projektből. Így nem egy új színészre próbálták meg erőszakkal ráhúzni a Damon által levedlett Bourne-bőrt, hanem egy másik szuperügynököt állítottak a középpontba. Ezt elsősorban ügyes sztoriátkötéssel lehetett csak eladni a nézőknek, a forgatókönyv megírására ismét a korábbi részek sztorifelelőse, Tony Gilroy vállalkozott. Amikor Gilroy a stúdió elé tárta a kész történetet, egyúttal bevállalta a film rendezését is. Gilroy-t korábban a Michael Clayton rendezéséért Oscar díjra jelölték, így jó kezekbe került az új, elsőre kissé szürreálisan hangzó Bourne nélküli Bourne-film.

Alapvetően a Bourne-filmek egy kaptafára készülnek, így a korábbi trilógia jellegzetességei alapján próbálom a továbbiakban bemutatni A Bourne hagyatékot. Mire számíthat az, aki a korábbi részek pörgős képeivel a lelki szemei előtt beül rá a moziba?

bourne hagyatek2

Cselekménybonyolítás: ha minden mázt leszedünk róla, ez sem több egy menekülős akciófilmnél, amelyet kissé túlbonyolítva próbálnak tálalni. A történet ott kezdődik, ahol az előző rész befejeződik, illetve A Bourne ultimátumhoz hasonlóan az előző rész végével párhuzamosan kezdődik el a cselekmény. Azzal, hogy Bourne története nyilvánosság elé kerül, a CIA berkeiben megindul az elvarratlan szálak végleges lezárása. A kormányoldalon a Bourne-sorozat minden egyes részében egyre feljebb lépünk a ranglétrán. A Bourne hagyaték esetében is eggyel nő a tét: immár a CIA hatásköre felett járunk, a Védelmi Minisztérium és a multinacionális mamut gyógyszergyártó cégek kibogozhatatlanul összefonódó panamájával kerülünk szembe, illetve az őket képviselő Eric Byer ezredessel, aki a korábbi Bourne-filmekben bemutatott tudományos kiképzőprogramok, a Kőlépcső és a Fekete Hanga mellett még számos hasonló projektet felügyel. A cél ezek “kigyomlálása” úgy, hogy a Bourne-ügy által érintett tervezeteket – minden anyagukkal és a hozzájuk kapcsolható személyállománnyal egyetemben – megsemmisítik. Így kerül a képbe az éppen Alaszkában tartózkodó Aaron Cross, a Végkifejlet-projekt szuperügynöke és a gyógyszerészeti kutatásokban részt vevő dr. Marta Shearing. A férfi és a doktornő összefog, hogy túléljék a kormányügynökség tisztogató akcióját. A Hagyatékban nagy szerep jut a szuperügynökök által mellékhatásokra szedett “gyógyszernek” is.

Nyomozás: Jason Bourne amnéziásan tér magához a Földközi-tengerben lebegve az első részben, és aztán kinyomozza személyazonosságát és helyét a szervezetben. Aaron Cross, a A Hagyaték főszereplője azonban tisztában van a kilétével és múltjával, a nyomozati szál most teljes egészében a másik oldalra, Byer ezredesre hárul, aki kis csapatával Cross és dr. Shearing után kutat.

Helyszínek: Jason Bourne főleg Európában próbált inkognitóban maradni (kivéve amikor az Ultimátumban egy rendőrautó volánja mögött “végig randalírozza” fél New York-ot), ahonnan olykor tett egy kis kitérőt egy-egy egzotikus országba. Az új moziban is van egzotikus helyszín, ezt leszámítva azonban főleg Amerikában játszódik. Úgy látszik, Jason Bourne személyes “játszóterének” továbbra is megmarad Európa.

bourne hagyatek3

Akciójelenetek – kézitusák: A Bourne-filmek akciójelenetei tobzódnak a kitűnően megkoreografált kézitusákban, vitathatatlanul ezek a filmek legjobb pillanatai. Üröm az örömben, hogy túl pörgősre vágott és túl közelről fényképezett jelenetekből épülnek föl. Ezt a hagyományt követi az új rész is, bár megmondom őszintén, én kissé kevésnek találtam a bunyók számát, elbírt volna a film többet is. A trilógiában megfigyeltem, hogy Bourne előszeretettel használ valami hétköznapi tárgyat harc közben: az első részben egy tollat, a másodikban egy összetekert újságpapírt, a harmadikban egy könyvet. A Hagyatékban még csak hasonló sem történik, úgyhogy ezt szintén beírhatjuk Jason Bourne egyedi jellemzői közé.

Akciójelenetek – autósüldözés: Nincs Bourne-mozi némi gépjármű kergetőzés nélkül. Vitathatatlanul a legjobb az Ultimátum New York-i pazar akciószcénája, ahol Bourne száguldozásával egy egész autószalonnyi gépjárművet leamortizál. Az új részben a négykereket kétkerékre cserélik, motorkerékpárral mutatnak be egy nagyon izgalmas és pörgősre vágott üldözést, de az Ultimátum autósjelenetét nem tudták lekörözni.

bourne hagyatek1

A film „negatívumait” (?) remekül ellensúlyozza a kiváló színészválasztás. Elsősorban itt a mellékszerepekre gondolok: Edward Norton Byer ezredesként ésRachel Weisz dr. Shearing-ként telitalálat volt, az akciófilmekben általában “tölteléknek” szánt párbeszédes részeket élettel töltik meg kiváló alakításaik, különösen Weisz karakterábrázolása lett a tőle elvárt színvonalon remekbeszabott.

Jeremy Rennert ugyan kedvelem színészként, itt azonban nem sokat kellett megmutatnia a drámai vénájából. Míg Damon Bourne karakterét az amnéziájából adódóan kellően tudta árnyalni, Renner Cross-ként pusztán céltudatos szuperemberként tör előre. Más feladata nincsen. Pedig a drog-szál nyújthatott volna kapaszkodót egy kicsit mélyebb alakításra is.

A Bourne hagyaték egészen jó akciófilm, közel hozza a megszokott színvonalat. A film kevésbé pörgősebb a korábbi részekhez képest, viszont ezt jól egyensúlyozza Weisz és Norton kiváló színészi játéka. Akinek bejött az előző három rész, annak bátran ajánlom, kellemes szórakozást és történetileg átfogóbb képet fog nyújtani, az akciófilmek szerelmeseinek pedig mindenképpen kötelező darab. Egyetlen igazán nagy hibája van csak ennek a Bourne-filmnek: kurvára hiányzik belőle Jason Bourne!

Publikálva: filmtrailer.hu

Szólj hozzá!