The Expendables 2 – A feláldozhatók 2: A nyugdíjkorhatár árnyékában

A folytatások bevált receptje, hogy ami bejött egy filmben, abból legalább dupla annyit lapátolnak a következő részbe. Még több akció, robbanás, erőszak, vér, frappáns egysoros és akciósztár. A feláldozhatók nem lenne több egy B kategóriás akciófilmnél, ha nem azok játszanának benne, akiknek filmjein több generáció felnőtt, akiknek poszterei ott díszelegtek a szobák és a testépítő termek falán. És – ami rendkívül dícséretes – nem is igazán akar több lenni egy alsóbb kategóriás filmnél, önironizáló sztárjai csak egyvalamit vesznek komolyan: az akciót. Így A feláldozhatók – legyen az akárhányadik rész is – mindig azt fogja nyújtani, amire az ember befizetett: nosztalgiaízű felhőtlen szórakozást.

A feláldozhatók folytatásáról mindent elmond, hogy a film elején lévő akciószcéna legalább akkora, mint az első rész végi cliffhanger. Hőseink földön, vizen és levegőben is az ellent sorozzák, rossz szóviccel élve nemcsak feláldozhatók, de ellenállhatatlanok is, még a betonfalak is meghátrálnak előlük. A töküket nem tombolán nyerték, hanem csak úgy férfiasan növesztették, méghozzá legalább akkorára, mint az egójuk. Ők azok, akik nem kopognak át a szomszédba sóért, hanem pusztán csak berúgják az ajtót és elveszik, ami jár. Hétköznapi halandó nem állhat meg előttük, csak szemlesütve, olyan súlyos a pillantásuk. Ha egy varjú száll alá egy koponyára, akkor fordíts hátat és fuss, ha kedves az életed! Nincs bennük félelem. Nincs bennük fájdalom. Ők feláldozhatók!

S mivel feláldozhatók, egy fabatkát sem ér az életük, legalábbis Mr. Church (Bruce Willis) szemében, aki az első részben gajra ment megbízása óta vár a törlesztési lehetőségre, ami úgy tűnik, most végre elérkezett. Ross-t (Sylvester Stallone) és csapatát sikeres nepáli kalandjuk után egy látszólag sétagaloppnak tűnő akcióval bízza meg: valahol Albániában lezuhant egy repülő, benne egy széffel. Feladat: megszerezni a széf tartalmát. Az akcióhoz csatlakozik hozzájuk Maggie (Nan Yu), s bár a csapat kezdetben húzódozva fogadja a lányt, hamarosan – szó szerint – kiharcolja helyét a bandában. Amikor azonban a helyszínen rosszul sülnek el a dolgok, és egy társuk életét veszti, Ross bosszút fogad: az öt tonnánnyi plutóniumra hajtó rosszfiúknak írmagjuk sem maradhat. Azonban kemény fába vágja a fejszét, és ráébred: kell némi erősítés. Ami úton van. A többi már legenda.

expendables2 5
A csapat: Yu Nan, Sylvester Stallone, Dolph Lundgren, Terry Crews, Randy Couture Fotó: Frank Masi

Az első rész után Stallone a rendezői széket Simon Westnek adta át, aki korábban már maga is összedobott pár tökös akciófilmet (lásd: Con AirTomb RaiderA mestergyilkos). A sztori magvát Ken Kaufman, David Agosto és Richard Wenk szállította, de a forgatókönyvet Stallone már nem engedte ki teljesen a kezéből. Maga a történet szerintem egészen korrekt lett egy ilyen akciófilmhez, nincs benne sallang, Billy, a kölyök monológján kívül kerülték a felesleges lelkizést és mélyebb karakterábrázolást. Az első részben még beleszaladtak Christmas (Jason Statham) magánéletének taglalásába, a folytatásban ezt ügyesen egysoros poénba sűrítették bele. Így kell ezt csinálni!

A film akciójelenetei Stallone John Ramboval elkezdett brutálisan véres, naturalisztikus vonalát követik, kevesebb CGI-vel, és több régi vágású megoldással (ami robban, az tényleg robban): ezek határozottan felértékelik a filmet. A feláldozhatók 2 elején a Mad Max hangulatot árasztó harckocsik (a „Kopp-kopp!” feliratú faltörő kossal!) kegyetlen jól néznek ki! Sajnos az akciójelenetek felvétele közben egy kaszkadőr életét vesztette, egy másik pedig súlyosan megsérült, amikor Bulgáriában, a film forgatási helyszínén felrobbant egy gumicsónak.

expendables2 3
A brüsszeli muszkli (Jean-Claude Van Damme)

Áttérve a színészekre az egyetlen kakukktojás a szememben Billy, a kölyköt alakító Liam Hemsworth volt. Ha még Liam testvére, a Thor-t alakító Chris Hemsworth parádézott volna A feláldozhatókban, azt mondom, rendben van. Azonban Liam a kedves arcával és nyílt, okos tekintetével határozottan kilógott ebből a kopasz fejű, karfiolfülű, salátaszájú, bedurrant izmú bagázsból. A karakter állítólag már az első részben is szerepelt volna, de a szkript újraírásakor kikerült belőle. Billy szerepére Taylor Lautner neve is szóba került. A másik újonc Nan Yu, aki eddig főleg távol-keleti filmekben játszott. Maggie szerepében – és nő létére – úgy érzem, ő sokkal inkább a banda tagjává vált a szememben, és a film végére már nem lógott ki a sorból. Szerepére Gina Carano is képbe került, őt jobban szerettük volna látni, de majd talán a folytatásban ő is felbukkan.

Jöjjenek a „nagy öregek”, mindenekelőtt Chuck Norris, akinek cameója a legnagyobb a filmben. Jó érzékkel rágyúrtak a netes, egysoros Chuck Norris-viccekre (a kígyós poént állítólag Norris felesége választotta a netről), sőt, a forgatáson is született egy, amikor Norris megérkezett a forgatási helyszínre: „Nem Norris látogatja meg Bulgáriát, Bulgária látogatja meg Norris-t!” Norris filmbéli figurája, Booker, tisztelgés Norris 1978-as akciófilmje, A jófiúk feketében járnak előtt, amelyben hasonló szerepkörben tűnt fel.

expendables2 2
Legendák (Sylvester Stallone és Chuck Norris)

Dolph Lundgren karaktere az első részben még szembeszegült Ross-ékkal, így meglehetősen furán hatott, hogy a film végén ismét megjelent köztük, mintha mi sem történt volna. A második részben viszont annyi poént szállít, hogy a magam részéről megbocsátottam, hogy nem írták ki korábban a történetből. Lundgren poénjaihoz a való életből szedték a „nyersanyagot”: ki gondolná erről a melák svédről, hogy valóban vegyészmérnöki diplomája van és emellett öt nyelven beszél? Jean-Claude Van Damme is jól hozza a figuráját, jól állt neki a Villain (Gazember) nevű bandafőnök negatív szerepköre és jó volt újra látni szélesvásznon legendás pörgőrúgását. Scott Adkins-szel ez immár a negyedik közös filmjük.

Arnold Schwarzenegger és Bruce Willis a második részben határozottan több vászonidőt és lehetőséget kapott, hogy ugrassák egymást, na meg froclizzák egy kicsit Stallone-t. Most végre valóban nagyot szóló egysorosok csattannak el, szemben az első résszel, és bár továbbra is vannak bárgyú benyögések, nagyságrendileg a jó dumák kerülnek túlsúlyba. Nagyon jó, hogy ezek a letűnt idők nagy akciósztárjai mennyi öniróniával álltak hozzá a figuráikhoz, anélkül, hogy stílusparódia született volna. Amikor Stallone, Schwarzenegger és Willis fegyverrel a kézben ontani kezdik az ólmot, hát az tiszta… Planet Hollywood!

expendables2 1
Planet Hollywood (Arnold Schwarzenegger, Sylvester Stallone és Bruce Willis)

A feláldozhatók 2 maradéktalanul megfelel az elvárásoknak, sőt, magasan ráver az első részre! Könnyed, laza akciófilm frappáns bemondásokkal, nagyot szóló, vérgőzös akciókkal, szereplőgárdája pedig örömkönnyeket csal az akciófilmek rajongóinak szemébe. Műfaján belül abszolút 10/10-es alkotás, a filmek értékelésénél azonban nem az adott műfajt szoktam figyelembe venni. A nosztalgiafaktor és a remek szórakozás alapján 8 pontra értékelem. És kíváncsian várom a folytatást, mi fog megvalósulni a harmadik rész kapcsán rebesgetett szereplőgárdából: Clint Eastwood, Harrison Ford, Wesley Snipes és Nicholas Cage vajon beáll-e a sorba?

Publikálva: filmtrailer.hu

Szólj hozzá!