Tavaly jelent meg az Éjszárny, idén a Hollóvér és még a nyáron pontot tesz a grimdark fantasy műfajának ünnepelt írója, Ed McDonald A holló jele trilógiájának végére. Főhőse, a megkeseredett fejvadász a Kárhozatba kalauzol el bennünket egy poszt-apok fantáziavilágban, ahol alvilági istenek és istentelen mágusok szövik a halandók életének fonalát. A gonoszság, az ármánykodás és a vulgaritás árnya borul e kies és terméketlen vidékre, ahol a reménytelenség még az olyan csapnivaló és esendő emberből is hőst képes faragni, mint Ryhalt Galharrow. Kardokról, sörről és az írásról faggattuk Ed McDonaldot, aki készségesen válaszolt kérdéseinkre, és többek közt azt is elárulta, hogyan népesítette be a fantáziavilágát és mitől olyan megkeseredett a főhőse.
Nagy szerepjátékos hírében állsz. Milyen típusú karaktert preferálsz: varázsló vagy kardforgató?
Nagy örömömre nemrég merülhettem bele egy szerepjátékba a barátaimmal. Mágikus képességekkel bíró lovaggal játszom: szerepem szerint én vagyok az, akit az ellenfél addig ütlegel, amíg a banda kinyírja az összes szörnyet.
Milyen volt a gyerekkorod? Honnan ez a nagy szerelem a fantasy iránt? Ha jól tudom, már fiatalon történeteket írtál és képregényeket rajzoltál.
Meglehetősen békés gyerekkorom volt, amiért nagyon szerencsésnek érzem magam. Vidéken nőttem föl, és nem igazán tudom, honnan is jött ez a szerelem. Mintha mindig is ott lett volna a fejemben. Társasjátékokkal és videojátékokkal játszottam, minden filmet megnéztem és sokat olvastam. Rengeteg képregényt rajzoltam – egy ideig voltak ilyen irányú ambícióim. Végül mégis az írásnál maradtam.
Történelmet tanultál az egyetemen. Ha mindig is az írás vonzott, miért nem az irodalomra esett a választásod?
Két okból is. Először is, a történelem mindig is az érdeklődési körömbe esett. Szeretem a történelmet. Másodszor, valami olyat szerettem volna elsajátítani, amely segíthet azoknak a történeteknek a megírásában, amelyek kikívánkoztak belőlem. Fiatalon nem gondoltam volna, hogy találkozhatok az egyetemen olyan irodalommal, amely felkelti majd az érdeklődésemet. A brit egyetemek fantasy kínálata meglehetősen szegényes. Ezért egyáltalán nem bánom, hogy végül a történelmet választottam.
Történelmi regény írásán még nem gondolkoztál?
Dehogynem, írtam is egyet: a Percy-féle lázadás következményeiről Angliában. Nem igazán lett jó, de sokat tanultam belőle. Van még egy ötletem, amely Nagy-Britannia normann meghódításán alapul, talán egy nap megírom. Jelenleg a fantasy regények írása kielégít.
Szerinted mi lehet a fantasy trilógiád, A holló jele sikerének titka?
Nem tudom, hogy van-e egyáltalán titok. Az vonzhatja benne az olvasókat, hogy ez egy olyan fantasy, amelyben minden karakternek megvan a maga baja. Lehet, hogy megpróbálják megmenteni a világot, de akkor is elsősorban emberek. Ami meg engem illet: rengeteg időt fordítottam írásra. Mielőtt A holló jele megjelent, másfél millió szavas regényeket írtam az íróasztalnak. Nem sajnálom, hogy ezek soha nem kerülnek napvilágra. Nincs jobb módszer megtanulni könyvet írni annál, minthogy írunk egy könyvet.
