Greenland: Támadás a Zöld Bolygó ellen

Üstökösök, ha találkoznak. Gerard Butler és egy égitest csörtéje nem sok jóval kecsegtet, pusztításuk végképp eltörölhet minden életet a bolygónkon. Earth Has Fallen.

Roland Emmerich pusztításpornója, a 2012 látvány terén mindent megmutatott, amit csak meg lehet (sőt, annál is többet), azóta a katasztrófafilmek korának leáldozott. Azóta alig elvétve dereng fel egy-egy halovány utánérzés, de hozzáadni a műfajhoz egyik sem képes. Pedig nincs pusztítóbb erő a Földön a Természetnél (kivéve talán a kamera mögött helyet foglaló Emmerich-et). Szerencsénkre két Fehér Házas támadás között, Gerard Butler még mindig kész útját állni klímaváltozásnak és üstökösnek.

Greenland
Nem tudom, mit akar. Viszont rendelkezem olyan különleges képességekkel, amelyeket pályám során tökélyre fejlesztettem. Amelyek miatt a magafajták rémálma vagyok. Ha most elhúz a Föld mellett, máris végeztünk. De ha nem… meg fogom keresni, meg fogom állítani, és el fogom pusztítani! (Gerard Butler)

A 300 óta tisztában vagyunk vele, hogy Butlernek nem mondunk ellent, különben lerúgja a vesénket. Pár éve visszakézből lerendezett egy Űrvihart (legyen akármi is az, pedig láttam a filmet), úgyhogy legfőbb ideje volt, hogy birokra keljen egy üstökössel. Amúgy szerepe szerint szívesebben zsonglőrködik űrből érkező tárgyakkal, mint hogy rendbe tegye házasságát az elhidegült feleségével. Érthetetlen, mivel az asszonyt a dekoratív Morena Baccarin játssza, akire azóta nézünk fel, hogy nőnap alkalmából becsempészte a lompost Deadpoolnak. Butler és Baccarin közös csemetéjének cukorbajából a forgatókönyvíró Chris Sparling (aki egyszer élve elásta Ryan Reynoldsot, innen is köszönet érte) kihozza a maximumot, és egyben a film drámaibb felét. Tényleg le a kalappal, mert szegény srác nyavalyájával úgy összekuszálja a cselekményt, hogy főszereplői, ahányan vannak, annyifelé futnak szét.

Greenland
Anya, a nagy rohanásban el is felejtettük apuval: boldog nőnapot! Mi az, anya? Mi lelt? (Morena Baccarin, Gerard Butler és Roger Dale Floyd)

A kaszkadőrből író-rendezővé avanzsált Ric Roman Waugh, aki a Támadás a Fehér Ház ellen 3. etapjában besározta Butler karakterét, Mike Banninget (ő is csak egyszer tehette ezt meg büntetlenül), precízen adagolja a feszültséget kábé a film feléig: a cukorbaj mellett a másik kimaxolt momentuma a filmnek az elnöki riasztás; az a protokoll, ami mindent elpusztító kataklizma esetén eldönti, hogy ki maradhat életben, és ki nem. Thrillerként működőképesebb mozi ez, mint látványfilmként. Kevés számítógépes effekt jellemzi, annak is változó a minősége (ahol nincs viszonyítási pontként ott a realitás, jól néz ki, ahol belép a valóság, ott már kilóg a lóláb).

Greenland
Megérkeztünk. Ez a kisváros itt Spárta. De mi lelt, drágám? Rosszul vagy? Kifutott a vér az arcodból. (Gerard Butler és Morena Baccarin)

A film felénél Waugh kirúgja a sámlit a produkció alól, és ezzel majdnem a legvégéig leülteti a cselekményt. A (nagy)apai szállal némi drámát kívánt totál feleslegesen beletuszkolni a filmbe, amitől az pont úgy fest, mint az Ace Ventura 2 rinocérosza a félig világra tojt Jim Carrey-vel a hátsó felében. Mire újra magához tér a produkció, már szinte véget is ér: szerencsére Grönlandról nem ez a középszerű mozi fog először eszünkbe jutni, így a Föld legnagyobb szigete megspórolja a névváltoztatást.

Greenland
Apuka! Miért kell magának mindenütt ott lennie?! Hazavágja a filmemet! (Gerard Butler és Scott Glenn)

A Greenland – Az utolsó menedék korrekt kezdést követően mélyzuhanásban szárnyal a végkifejletig, így is megtalálva a maga helyét (és célcsoportját) Gerard Butler B-filmes renoméjában. Egy tökéletes világban a Greenland web-streaminges premiernél nem jutott volna tovább, ám a koronavírusos valóságunkban a magyar toplista második helyén nyitott – igaz, rögtön a startnál maga mögé utasította a kiábrándító módon újra nagypapának álló Robert De Niro. Touché!

Szólj hozzá!