Ragadozók: Szerepcsere

Magyarok a célkeresztben: a Kontroll rendezőjével és operatőrével, Antal Nimróddal és Pados Gyulával készült el a rajongók által régóta várt Predator-folytatás.

Válogatott gyilkosokból álló társaság próbál magához térni a sokkból valahol a dzsungel mélyén. Nehéz feldolgozniuk, hogy egyenesen az égből hulltak alá. Pláne, hogy még azt sem tudják, hogy hogyan kerültek oda, ahová. Nem ismerik egymást, de kényszerű egymásra utaltságuk összefűzi őket. Válaszokra van szükségük a túléléshez. Otthon kímélet nélkül levadásztak bárkit, itt és most azonban fordul a kocka: ragadozókból prédává váltak.

Predators 5
Nem hiszem, hogy ez a hely a pokol lenne. Szerintem inkább Magyarország.

1994-ben Robert Rodriguezt felkérték egy Predator-szkript írására, miközben arra várt, hogy elkezdhesse a Desperado forgatását. Az elkészült forgatókönyv talonba került, egészen addig, amíg egy esetleges Predator-reboot kapcsán valaki 2009-ben le nem porolta. Újra megkeresve Rodriguezt veszett ötletelés kezdődött, hogy mit lehetne kihozni a sztoriból. Eredetileg Rodriguez rendezte volna a filmet, majd szóba került Neil Marshall (A barlang, Végítélet) neve, de ő inkább elmenetelt A kilencedik légióval Albionba, így végül Antal Nimródnál landolt a labda, aki az Elhagyott szobával és A szállítmánnyal tette le a megbízhatóság névjegyét Hollywoodban.

Rodriguez és Antal összedugták a fejüket, és néhány pontban előre megállapodtak: a készülő filmet az első két rész folytatásaiként kezelik, az Alien vs. Predator filmeket kukázzák. Helyszínként ismét dzsungelt választanak. Az első forgatókönyvben jutott volna rövid cameoszerep a korábbi etapok főszereplőinek, ám sem Schwarzenegger, sem Danny Glover nem érdeklődtek a filmes projekt iránt. Antal magával hozta „házi” operatőrét, Pados Gyulát a produkcióba. A film címét a második Alien-film ihlette, így kapta meg a Predator 3 a szóvégi többesszámot (Predators). Minden készen állt egy új franchise elindításához!

Predators 4
Családi kör (Antal Nimród)

A film főszerepét Adrien Brody játssza. Elsőre talán meglepő választásnak tűnhet a vékonydongájú színész, akit általában esetlen vagy drámai szerepekben láthattunk eddig. Brody azonban profi: hitelt érdemlően belebújik az akcióhős bőrébe, és nem azért, mert 11 kiló izmot gyúrt magára a szerep kedvéért. A többi színész is jó választásnak bizonyult  – a kétdimenziós, „fasírtba való” figurák szempontjából egészen biztosan. Danny Trejo nélkül meg köztudomású, hogy nincs Rodriguez-produkció.

 A forgatókönyv azonban több sebből vérzik. Ezen még agyalhattak volna egy kicsit a srácok! A hangulatos és jó ritmusú nyitányt követően kicsit soknak tűnik a céltalan bolyongás a dzsungelben. A párbeszédek siralmasak, bár mit is várnánk egyrészt egy popcorn-akciófilmtől, másrészt egy csapat pszichopata bérgyilkostól. Elvégre oldschool akcióra váltunk jegyet, ahol a hentes módi dívik: az aprítás. Azzal pedig elkényeztetnek: van itt csont, hús és vér minden mennyiségben. Az akciójelenetek legalább jól kivitelezettek, ám a szkript következetlenségei és a felesleges (lásd: Fishburne ígéretesen induló, majd pocsék módon elvarrt) mellékszálak  kellemetlen ízt hagynak a szánkban.

Predators 8
Tettes vagy áldozat? (Adrien Brody és Alice Braga)

A Predator jelmeztervekkel kapcsolatban Howard Bergerhez fordultak, aki anno együtt dolgozott Stan Winstonnal – neki köszönhetjük az Alien külsőségeit, a Terminator robotjait és a Jurassic Park őslényeit, valamint a Predator film szörnyfiguráját is. A jelmezek terén egészen az alapokhoz nyúltak vissza, és onnan építkeztek.

A legelső Predatorunk 1987-ben persze még egészen másképp festett. Eredetileg egy humanoid gyíklényre hasonlított, és kezdetben az akkor még ismeretlen Jean-Claude Van Damme bújt bele az első kezdetleges jelmezbe. Van Damme azonban nem kért belőle, így Kevin Peter Hall vette át a Predator szerepét. Az első filmet rendező McTiernan-nek nem jött be az idegen lény fizimiskája, így felkérte az akkor már elismert Stan Winstont, hogy találja ki a lény dízájnját. Így született egy repülőút során a már jól ismert Predator, amelynek küllemét a Winston előtt ülő rasztás haja, és James Cameron csáprágós ötlete ihlették.

Predators 3
Véres sport ( Carl Weathers és Jean-Claude Van Damme)

A Predators mozival egyidőben Amerikában megjelent egy képregénysorozat is, amely a film előzményeit mutatja be, az amerikai exkatonából lett zsoldos és a CIA mesterlövész hátterét, valamint az előző vadászidényben részt vett kommandósokat.

A film már most sikeresnek mondható, hiszen a 40 millió dolláros büdzsét már visszahozta (jelenleg a bevétel 115 milliónál jár), így Antal megérdemli a hátlapogatást Hollywoodban. A közönséget azonban megosztja a film.

Predators 1
Oleg Taktarov és a szívrabló

Rodrigueznek és Antalnak annyira bejött a közös munka, hogy a magyar rendező rövid cameoban feltűnik Rodriguez bemutatás előtt álló Machete című filmjében is. Mindketten vállalnák a Predators folytatását, ha a stúdió úgy dönt. Rodriguez szerint a felvázolt cselekmény számtalan mellékszálat rejt magában, melyek kibonthatók egész estés filmmé. Ám legyen, de kéretik a teljes íróstáb cseréje (és száműzetése a Vadászok bolygójára)!

Nimród ismét rendes „iparosmunkát” tett le az asztalra és mindent kihozott, amit ebből a vacak forgatókönyvből ki lehet. De sajnos meg sem közelíti az előző részeket. Színvonalban valami hasonlót kapunk, mint az Alien vs. Predator első része: egy szórakoztatóan B-filmes mozit, ami a kultstátusztól legalább olyan messze van, mint válogatott főhőseink az otthontól.

Megjelent: globalgame.hu